Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

5. 12. 2017 Zobrazit ve fotobance

Mezinárodní den lidských práv. K této příležitosti si dokumentární festival o lidských právech Jeden svět v Třebíči připravil dvoudenní akci, které se zúčastní nejen třebíčské školy, komunitní centra, ale nebude chybět ani program pro veřejnost.

Organizátoři se letos ve dnech 14. a 15. prosince zaměří na téma romské otázky, chudoby a začlenění Romů do společnosti. „Stále existuje nemálo zemí, kde lidská práva dodržována nejsou. Někde se setkáme s diskriminací, utlačováním práv, nesvobodou slova a tisku, nerespektováním odlišné sexuální orientace nebo jiné víry. Málokdy nás ovšem napadne, že za těmito příběhy nemusíme chodit daleko, a právě proto jsme se letos rozhodli věnovat se tématu romské otázky, ovšem z trochu jiné perspektivy,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Petra Kopečková.

Na co se mohou návštěvníci a třebíčské školy těšit? „První den začneme na Základní škole Benešova, kde žákům promítneme dokument O čo ide Idě. Jak je v mnoha synopsích uvedeno, je to film o snaze Idy Kelarové měnit svět. Ida, sestra známé zpěvačky Ivy Bittové, už léta navštěvuje romské osady na Slovensku, kde lidé žijí na hranici mezi chudobou a lidskou důstojností. Hledá tam dětské talenty, které s jejím romským sborem Čhavorenge koncertují po celém světě. Jejich asi nejužší spolupráce funguje s Českou filharmonií, díky které se nám podařilo, aby Třebíč navštívil i jeden ze členů sboru, Oto Bunda, úzký spolupracovník Idy, který s ní vytváří letní tábory a na mezinárodních workshopech vyučuje tanec. Ve čtvrtek odpoledne máme připravený workshop ve spolupráci s nízkoprahovým klubem Barák a komunitním centrem Ambrela. Připomínat veřejnosti Mezinárodní den lidských práv se pokoušíme každoročně, proto ani letos nebude chybět večerní promítání dokumentu a diskuze s Otou v kavárně Café Art v Židovském městě. V pátek se budeme těšit na studenty z Gymnázia Třebíč v Městské knihovně, kde pro ně bude opět připraven film a program s Otou,“ doplňuje organizátorka akce Jana Dvořáková. Program k Mezinárodními dni lidských práv můžeme považovat jako určitého předskokana festivalu Jeden svět, který letos v Třebíči proběhne od 16. do 18. března 2018 a bude se jednat o jubilejní 20. výročí festivalu v České republice.

Aktuální informace o nadcházející akci o samotném festivalu můžete sledovat na facebookových stránkách Jeden svět Třebíč.


Jak citovat

Marius Svoboda, Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv [online]. Tři kápě: Třebíč, Datum poslední revize 5. 12. 2017, 16:49 UTC, [citováno ] http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/trebic-si-pripomene-mezinarodni-den-lidskych-prav

Licence

Licence Creative Commons
Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv, jehož autorem je Marius Svoboda, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní .
Vytvořeno na základě tohoto díla: http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/trebic-si-pripomene-mezinarodni-den-lidskych-prav
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://www.trikape.cz/licence.