Nepodceňujte brzdy ve svém autě. Kvalitní brzdy mohou zachránit život, radí motocyklový závodník Martin Rigó

25. 9. 2017 Zobrazit ve fotobance

K bezpečnosti na silnicích výrazně přispívají kvalitní brzdy. Nejdůležitějším prvkem aktivní bezpečnosti jsou podle specialistů z Autodílů Meteor účinné brzdy, které umožňují zpomalení a zastavení. Motokrosový závodník a zakladatel sítě Autodíly Meteor jednoznačně doporučuje brzdy Pagid.

Nepsané pravidlo říká, že když sjedete na svém vozidle brzdové destičky, tak je vyměníte. Když je sjedete podruhé, je potřeba vyměnit společně s nimi také brzdové kotouče. „Chcete-li mít jistotu, že zabrzdíte, když potřebujete, je dobré s druhými sjetými destičkami vyměnit i kotouče. Na každém brzdovém kotouči je vyražena jeho minimální tloušťka spočítaná přesně pro vaše auto. Provozem auta, brzděním dochází ke ztenčování kotouče. V nejhorších případech se může stát, že praskne,“ vysvětluje Martin Rigó. Zkuste si představit k jak obrovským silám a třením při brzdění dochází. Brzdová destička, která zastavuje vaše auto, je častokrát o dost menší než mobilní telefon. Tlačí na brzdový kotouč a musí zastavit auto, které váží asi tunu a půl a někdy má za sebou i plný přívěsný vozík nebo karavan. Při brzdění vznikají obrovské teploty a tření.

Životnost brzdových destiček ovlivňuje stáří auta i styl jízdy

A jak je to s životností brzdových destiček? Se stářím auta vydrží o něco méně. Zatímco s novým autem můžete s kvalitními brzdami najet 60 až 100 tisíc km, se starším autem se jejich životnost snižuje. „Působí tam více vlivů, převážně jde o opotřebení celé nápravy a vzniklých vůlích,“ říká Rigó.  Velký vliv na životnost má styl řízení a trasa, po které jezdíte. Pokud jezdíte delší trasy po rychlostních silnicích, tak nemusíte tolik šlapat na brzdy. Jiné je to ve městě, tam se na brzdě stojí skoro každých sto metrů. Opravdu levné brzdové destičky vydrží třeba jen 10 000 km. Přitom si stačí připlatit pár stokorun a víte, že vám mohou vydržet i pětkrát déle. Když šlápnete na méně kvalitní brzdy, tak budou brzdit do určité teploty, při vyšších teplotách (delším brzdění) destička tzv. zesklovatí a brzdy sníží svoji účinnost a auto přestane snižovat rychlost. To je špatně, jelikož to poznáte až při krizovém brzdění. Brzdy Pagid pak v těchto situacích oceníte. Rada na závěr od motokrosového závodníka Martina Rigó, jak správně brzdit zní: „Jezděte, jako když voda teče.  Co to znamená? Jezděte i brzděte plynule. Tím, že nebudete jezdit brzda-plyn, šetříte palivo i brzdy“.

Pro brzdy Pagid si zajděte do prodejny Autodílů Meteor ve Žďáru nad Sázavou, v Jihlavě i Třebíči.

 

Fotogalerie


Jak citovat

Inzerce, Nepodceňujte brzdy ve svém autě. Kvalitní brzdy mohou zachránit život, radí motocyklový závodník Martin Rigó [online]. Tři kápě: Třebíč, Datum poslední revize 25. 9. 2017, 16:40 UTC, [citováno ] http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/nepodcenujte-brzdy-ve-svem-aute-kvalitni-brzdy-mohou-zachranit-zivot-radi-motocyklovy-zavodnik-martin-rigo

Licence

Licence Creative Commons
Nepodceňujte brzdy ve svém autě. Kvalitní brzdy mohou zachránit život, radí motocyklový závodník Martin Rigó, jehož autorem je Inzerce, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní .
Vytvořeno na základě tohoto díla: http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/nepodcenujte-brzdy-ve-svem-aute-kvalitni-brzdy-mohou-zachranit-zivot-radi-motocyklovy-zavodnik-martin-rigo
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://www.trikape.cz/licence.