Kapela ONA vydává své debutové album. A je to pecka!

26. 9. 2017 Zobrazit ve fotobance

Hardcore/metalová kapela ONA představuje své první album “The Calling”. Devět písní pojednává o objevování sebe sama, boji s vnitřními démony, ale i nalezení naděje, motivace a dalších tématech.

Třebíčsko-brněnská kapela, jejíž kořeny sahají do konce roku 2013, vystupuje v současné sestavě od prosince 2015, kdy se rodí i písně zaznamenané na desce. V tvorbě se tvrdé přímočaré základy spojují s progresivními i jemnějšími prvky. Výrazná rytmika vytváří za doprovodu agresivních kytar prostor pro growl a emotivní zpěv. První návštěva nahrávacího studia proběhla koncem roku 2016 a v následujících měsících se album postupně dotvářelo. Písně natočil, smíchal a masteroval Zdeněk Ondráček ve studiu Sonidos. Grafické motivy zpracoval brněnský umělec Ladislav Tristan Nekuda.

The Calling si můžete poslechnout zde!

Kapela nám poskytla k novému albu rozhovor, ve kterém odpovídají jednotliví členové kapely.

 

1. Když jste se v roce 2013 dali dohromady, ve vaší kapele ještě chyběl "ženský" prvek. Proč jste se pak v roce 2015 rozhodli angažovat zpěvačku Silvii?

Mára: Začali jsme bez zpevačky. Neřekl bych, že nám chyběl ženský prvek. Nebylo to ani z moderního důvodu, směřování k nějakýmu žánru. Nějakým způsobem jsme to cítili a šli jsme po tom hlavně kvůli zvědavosti. Chtěli jsme, aby to pro nás samotný bylo zajímavější, což jsme našli v Silvii.

Luboš: Scházeli jsme se ve zkušebně, hráli spolu a moc neřešili, co bude. Jednoho dne jsem sedl k internetu a hledal holky, co mají vztah k tvrdý hudbě. Narazil jsem na epizodu Československo má talent, ve kterém vystupovala nějaká Blackwish. Growlovala tam do tvrdý elektroniky. Zajímavá barva hlasu, luxusní řev, ambice, blázen od pohledu - přesně to se mi líbilo. Už jsme jí psali. Silvie přijela a od té doby jsme kompletní.   

Caďa: Byl to takovej pokus, kterej se najednou ujal :-)

2. Co zvláštní název kapely? Má nějaký příběh?

Silvie: Já vím! Když mě Mára lákal do kapely, nasliboval mi narvané koncertní haly, největší festivaly světa a nehynoucí slávu. Nic mě nepřesvědčilo, až když mi řekl, že z názvu budu nadšená (viz. Attention Whore!). Byla jsem, a to mě možná přimělo, abych tomu dala šanci a dojela na první společnou zkoušku. Vypadá to, že to nevysvětluje název kapely, který vznikl dávno před tím, ale právě naopak ;-)

Luboš: Na začátu jsme chtěli něco "zvláštního". Hlavně nic brutálního. Pro mě je ONA zkratkou toho, čím je... Svůj příběh si píše název sám. Každý si ho vyloží jinak.

Mára: Měl to být spíš fór pro začátek. Jednoduše zapamatovatelná věc, která má ten efekt, že to nemá nic společnýho s ženským prvkem.

Luboš: V našich končinách je to hodně zavádějící. Když jsme zpěvačku neměli, tak to bylo abstraktní... Teď to spíš upíná pozornost k Silvii... Nebylo to tak myšlený, ale ničemu to nevadí. 

Caďa: Bohužel se jmenujeme ONA a máme zpěvačku ;-) 

3. Řekněte nám něco o novém albu The Calling.

Caďa: První počin našeho uskupení a jistě ne poslední :-)

Silvie: Když jsem dojela na první společnou zkoušku, nevěděla jsem o klucích vůbec nic. V té době jsem už jednu kapelu měla a další byla na obzoru. Takže proč jezdit někam, kam mě nalákal nějakej týpek z Facebooku, kterýho vůbec neznám? A pak přišel takový pocit jistoty, jako by mě tam něco volalo. Instinkt, možná. A o tom je náš první společný titulní song "The Calling". Z pohledu textů jde hodně o hledání sebe sama, poznávání svých pocitů a o boj s duševním onemocněním.

Mára: Pro mě to je naprostý vyjádření všech našich začátků od prvních slepenejch rifů přes náš další vývoj... Náš otisk by z toho mohl jít cejtit...

Luboš: Já to trošku rozvedu, protože každej z nás by mohl vyprávět rok... Toho času spojenýho s tím albem, těch prožitků, překonaných překážek, získaných zkušeností a všeho, co s tím souvisí, by zabralo asi tolik :-) Když to hodně zkrátím. Je to naše dítě, který jsme si poctivě udělali od prvních tónů, přes první rytmy, nekonečné překopávání a dolaďování všech písní, demáče ve zkušebně, nahrávání ve studiu, závěrečné aranže, výrobu, atd... Všechno, co šlo, jsme udělali sami. O to déle to trvalo, ale tím víc nás to naučilo. Samozřejmě nejsme spokojeni, nějakou práci jsme si přidělali zbytečně, určitý věci bychom už teď dělali jinak... to k tomu patří :-) 

Jak bylo řečeno, i pro mě album vystihuje začátek naší cesty, to, čím momentálně jsme jako hudebníci a jako lidé. Na desce se najdou jak hodně ostré písně, tak i ty jemnější. Jako lidé máme taky hodně poloh. Hudební vzory každého z nás jsou různé. Odráží se to v tvorbě a myslím, že se nám to podařilo dostat na desku. Myslím, že je album své, drží pohromadě a je v něm ukryto něco víc. Z pohledu textů je hodně upřímné, dává nahlédnout do vnitřního světa. Vidím v tom paralely se společností, světem okolo i uvnitř každého z nás. Celkově mi to dává smysl. Hlavně to musí posoudit posluchači. Mně to dělá dobře... Baví mě písně hrát a baví mě desku poslouchat... To je jasný! 

Silvie: Nejlíp uděláte, když si album poslechnete! Na portálu fairtrademusic.com máme k dispozici dvě celé písně, ukázky všech ostatních a možnost stažení digitálního vydání. CD jde koupit přímo u nás prostřednictvím Facebooku. Jedno už jsme poslali i do Japonska! 

Caďa: Nějaký keci pořád. Ať si to každý poslechne sám.

4. Na podzim budete plně vytíženi podporou nového alba. Na co a kde se můžeme těšit?

Luboš: Jak říkáš. Teď, když je deska venku, přichází na řadu klipy, koncerty, PR :-) Snažíme se to dostat mezi lidi. Poslali jsme desky recenzentům, tak uvidíme. Nejvíc je pro nás ale názor fanoušků. Celkově si vážíme toho, když lidé kapele dají zpětnou vazbu, koupí CD, přijdou na koncert. Domlouváme hraní na podzim i na příští rok. V Brně budeme předskakovat moldavským INFECTED RAIN a pár týdnů předtím estonským ILLUMINATION, kteří nás pozvali i do Vídně. Ukážeme se rozhodně v Třebíči, zajedeme do Prahy, Jihlavy, Znojma, atd.. Kam jen to půjde... Termíny postupně zveřejňujeme a moc se těšíme. Vedle živých vystoupení máme v plánu vyrobit několik videoklipů a lyrics videí. Materiál na první klip už máme natočený a začínáme stříhat. Bude to temnější záležitost. Celkově se snažíme makat a šlapeme na naší cestě krůček po krůčku. Už skládáme materiál na další desku :-) Pokud to někoho zajímá, může nás sledovat na Facebooku nebo Youtube, kde se snažíme o všem informovat. Web ona-band.com využíváme jako rozcestník, odkud se na všechny naše profily na sociálních sítích dostanete.

Silvie: Pro mě bude začátek listopadu velkým dnem. Potkáme se na jednom pódiu s Infected Rain, což je kapela, která mi hodně pomohla ve špatných chvílích. Splněný sen!

Fotogalerie


Jak citovat

Lenka Vaníčková, Kapela ONA vydává své debutové album. A je to pecka! [online]. Tři kápě: Třebíč, Datum poslední revize 26. 9. 2017, 21:21 UTC, [citováno ] http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/kapela-ona-vydava-sve-debutove-album-a-je-to-pecka

Licence

Licence Creative Commons
Kapela ONA vydává své debutové album. A je to pecka!, jehož autorem je Lenka Vaníčková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní .
Vytvořeno na základě tohoto díla: http://www.trikape.cz/zpravodajstvi/kapela-ona-vydava-sve-debutove-album-a-je-to-pecka
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://www.trikape.cz/licence.