Zajímavosti o Třebíči

Město

Karlovo náměstí se svojí rozlohou 2,2 hektaru řadí mezi největší náměstí v republice. Větší jsou pouze pražská náměstí Karlovo (8,1 ha, 510 m x 150m) a Václavské (4,1 ha, 682 m x 60 m) a jihlavské Masarykovo náměstí (3 ha, 330 m x 90 m). Velikost Karlova náměstí je způsobena především jeho hlavní původní funkcí - funkcí trhovou. Podobně tomu bylo i u náměstí pražských. Václavské se dříve jmenovalo Koňský trh a Karlovo Dobytčí trh. Mezi čtveřici největších náměstí bývá chybně řazeno ještě českobudějovické Náměstí Přemysla Otakara II., které má však rozlohu "pouze" 1,7 ha. Díky svému půdorysu je však po náměstí ve Vysokém Mýtě druhým největším čtvercovým náměstím v České republice.

Ciferník hodin na městské věži patří s průměrem 5,5 metru mezi největší na kontinentě. Větší je pouze ciferník hodin v Curychu s průměrem 8,7 m. V mimokontinentální Evropě by třebíčský ciferník předstihly ještě hodiny britského Big Benu s průměrem 23 stop (přes 7 metrů).

posun řeky

Husitský kostel

Kultura

horácké divadlo a sovák

Sport

SK Horácká Slavia Třebíč působila v letech 1939/1940 až 1941/1942 v nejvyšší české hokejové soutěži zvané tehdy Českomoravská liga (v v letech 1940-1944 Národní liga), ve ketré se v sezóně 1939/1940 umístila dokonce na druhém místě tabulky za celkem LTC Praha před třetím týmem AC Sparta Praha.

Vazba třebíčského hokejového klubu na ten brněnský není žádnou novinkou. Již v letech 1975 až 1978 působila Horácká Slavia pod názvem TJ Zetor Brno „B“, tedy jako bé tým dnešní HC Komety Brno.

Hospodářství

Sycené vody ZON Třebíč byly od roku 1909 držitelem prestižního titulu c. k. dvorního dodavatele a tedy oficiálním nápojem císařského dvora ve Vídni. V roce 1901 také získaly zlatou medaily na mezinárodní výstavě nealkoholických nápojů v Paříži.

Potravinářský gigant Felix sídlící dnes ve Švédsku má kořeny v Třebíči, kde se narodil dědeček jeho zakladatele Felix Moritz. Rodina Moritzů před emigrací proslula také svými znojemskými okurkami dnes známými pod značkou Znojmia. Moritz Felix založil první primitivní octárnu a konzervárnu, ve které se okurky nakládaly do pětilitrových sklenic, ve Znojmě koncem 19. století. Původní prodejna Felixe Moritze sídlila v Havlínově domě v místě dnešní OSSZ čili bývalé Městské spořitelny. Jeho náhrobek je k nalazení na Židovském hřbitově v Třebíči.

BOPO největší ve střední Evropě